Bugün - 24 Ocak 2018 Çarşamba
Aksaray 2°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Asayiş Vefat Edenler Diğer »
Haber Detayları

KALBİNİZİ SEVİYORSANIZ BESLENMENİZE DİKKAT EDİN

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanlarından Dr. Sinan İnci, 25-31 Mart “Dünya Kalp Haftası” nedeniyle, kalp sağlığı konulu bilgilendirme açıklaması yaptı.

Sağlık Haberi - 31 Mart 2017 Cuma - 19:37
Resmi büyütmek için üzerini tıklayın...

Kalp Damar Hastalıklarına yakalanan hasta sayısının her geçen yıla oranla katlanarak arttığına dikkat çeken Kardiyolog Sinan İnci; “Kalbinizi seviyorsanız beslenmenize dikkat edin, spor yapın ve sigarayı bırakın” dedi.

TÜİK  verilerine göre ülkemizde birinci ölüm sebebinin kalp ve damar hastalıkları olduğunu söyleyen AEAH Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sinan İnci, kalp sağlığı konulu basın açıklamasına söyle devam etti.

“Dünya’da 25-31 Mart “Dünya Kalp Haftası” olarak kutlanmaktadır. Hafta boyunca kalp sağlığı için çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Gelişen tıp teknolojisine rağmen kalp damar hastalıklarınındın ölüm oranı, dünyada ve ülkemizde ilk sıradadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılı ölüm nedeni istatistiklerine göre Türkiye’de ölüme sebep olan ilk 4 hastalık grubu sırasıyla; kalp ve damar hastalıkları yüzde 40,4, iyi huylu ve kötü huylu tümörler yüzde 20,7, solunum sistemi hastalıkları yüzde 10,7, endokrin-beslenme ve metabolizma ile ilgili hastalıklar yüzde 5,1 olarak sıralanmaktadır”

“Kalp, 24 saat durmadan çalışan ve normal bir adaleden daha fazla oksijene ihtiyaç duyan bir organdır. Dakikada 4-6 lt kanı vücuda pompalamakla görevlidir. Kalbin bu ihtiyacını karşılaması için besleyici damarlar olan koroner arterler bulunur. Bunlarda meydana gelebilecek herhangi bir problem çok ciddi sorunlara ve ölümlere yol açabilir”

Kalp hastalıkları hangi şikayetlerle kendini gösterir?

Kalp hastalıklarının kişilerde ortaya çıkardığı en önemli semptom göğüs ağrısıdır. Ama her göğüs ağrısı kalp damar ağrısı demek değildir. Acil servise göğüs ağrısı ile başvuran hastaların yaklaşık %80-90 ı kalp krizi ağrısı değildir. Kalp damar hastalıklarına bağlı ağrı genel olarak göğüs bölgesinde her iki tarafta hissedilen taş koymuşçasına baskı tarzında olan kollara boyna ve sırta yayılım gösterebilen ataklar şeklinde gelen özelliklerdedir.

Bir başka kalp damar hastalığı semptomu nefes darlığı olabilir. Nefes darlığının ani artışı daha çok kalp hastalığını düşündürür. Yatar pozisyondayken gelişen nefes darlığı daha çok sol kalp yetersizliği veya mitral kapak hastalığı olan kişilerde görülür. Beraberinde öksürük de vardır.

Gece yattıktan 2-3 saat sonra gelişen nefes darlığı, genellikle kalkıp oturularak düzelir. Ataklar hafif olabildiği gibi, hırıltılı solunum, öksürük, şiddetli nefes darlığı ve beraberinde panikle de görülebilir.

Bir diğer kalp damar hastalığı semptomu çarpıntı olabilir. Kalp atımları normalden daha hızlıysa veya rahatsızlık verici bir şekilde hissediliyorsa, çarpıntı hissi oluşur. Kansızlık, guatr, tansiyon düşüklüğü, stres-kaygı bozukluğu gibi kalp dışı durumların yanısıra ritim bozuklukları, damar tıkanıklığı gibi kalp hastalıklarının belirtileri de olabilir.. Bazen, çarpıntıya bağlı fenalık hissi, baygınlık olabilir. Bazen de, altta yatan ciddi bir kalp hastalığı varlığında gelişen ciddi bir ventrikül taşikardisi, genel durumu bozmayabilir.

 

Kalbinizi seviyorsanız beslenmenize dikkat edin

Kalp hastalıklarından korunmada sağlıklı beslenme de şüphesiz son derece önem taşıyor. Günümüzde giderek daha fazla kişi şeker, tuz, doymuş yağ ya da trans yağ içeriği yüksek olan işlenmiş gıdalar tüketiyor. Sağlıksız beslenme alışkanlıkları kalp hastalıklarına doğrudan davetiye çıkarırken, sebze ve meyveler ise yeterli tüketildiklerinde tam anlamıyla kalp dostu olarak öne çıkıyor. Porsiyonların ölçülü tüketilmesi, aşırıya kaçılmaması, Küçük tabaklar kullanılması önemli.

            Sigarayı bırakın

Günümüzde sigara kullanan çocukların ve gençlerin sayısı ne yazık ki giderek artarken, her yıl 600 binden fazla kişi tütün kullanmadıkları halde pasif içicilik nedeniyle hayatını kaybediyor. Sigarayı bırakma ve sigara dumanına pasif içici olarak maruz kalmaktan korunma, kalp hastalığı ve inme riskini azaltıyor. Eğer sigarayı bırakmakta zorlanıyorsanız, tavsiyeler almak üzere hekime başvurun. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek destek hizmetlerinden faydalanın.

Tansiyon kontrolü ve Spor

 Düzenli olarak tansiyonsuzu kontrol ettirmeniz halinde tansiyonun vücuda ve kalp, beyin, göz, büyük atardamarlar, böbrek gibi organlarınıza verdiği zararı engellemiş oluyorsunuz. Ailenizde yüksek tansiyon varsa , kiloluysanız, şeker hastalığınız varsa ya da ailenizde şeker hastalığı varsa, 40 yaşın üzerindeyseniz, sigara kullanıyorsanız, gebeyseniz mutlaka düzenli aralıklar ile tansiyonunuzu ölçtürün. Fazla kilolu olmak hipertansiyona yol açabildiğinden kilo verin. Günlük tuz alımınızı 5 gram ile sınırlayın. Besin etiketlerine bakarak gıdaların tuz içermeyenlerini seçin.

Her yıl dünyada yaşanan ölümlerin yüzde 6’sı hareketsizlikten kaynaklanıyor. Obezite, diyabet ve fiziksel aktivite yetersizliği gibi risk faktörlerinin çocukluk çağında görülmeleri, erişkinlikte kalp hastalığı gelişme riskini büyük ölçüde artırıyor. Haftada beş kez 30 dakikalık orta zorlukta aktiviteler, kalp hastalığı ve inme riskini azaltır. Haftada 3-5 gün 30 dakikalık tempolu yürüyüşler yapın. Asansör yerine merdivenleri kullanın.

Su ve çay kalbe yararlı, kahve zararsızdır

Günde en az iki litre sıvı tüketimi şart. Sıvı alımının mümkünse su olarak yapılması gerekiyor. Günlük yeterli miktarda sıvı tüketimi tansiyonu dengeliyor, çarpıntı şikayetlerini azaltıyor, damar sağlığı üzerine olumlu etki yapıyor. Ancak özellikle çayı şekersiz içmeye, ayranı da tuzsuz hazırlamaya özen gösterilin.

Kahve ve çay dünyada en çok tüketilen iki içecektir. Kahve ve çay tüketiminin kalp ve damar sağlığına yararı tartışmalıdır. Çalışmaların çoğu kahve ile yapılmıştır. Kahve bazı çalışmalarda kalp damar sağlığı için yararlı bulunurken, bazılarında yararsız bulunmuştur. Ancak çay ile ilgili çalışma azdır. Çalışma sonuçlarına göre; düzenli olarak günde en az bir bardak çay içenlerde kalp ve damar hastalığının daha az görüldüğü tespit edildi. Düzenli olarak günde en az bir bardak kahve içmenin ise kalp damar sağlığına bir yararı tespit edilmedi. Ancak kahvenin zararlı olduğu da söylenmedi. Çalışma sonuçlarına göre çay içmek yararlıdır, kahve içmek güvenlidir ancak yararlı değildir.

Düzenli kontrol

Düzenli sağlık kontrollerinden geçmek kalp sağlığını korumanın en önemli aşamalarından biridir. Özellikle 40 yaşından sonra yılda en az bir kere  Hekime başvurarak; kan basıncı, kolesterol ve glikoz düzeylerinizi, kilonuzu ve vücut kitle indeksinizi öğrenmek gerekebilir. Toplam Kardiyovasküler hastalık riskinizi öğrendikten sonra, kalp sağlığınızı iyileştirme yönünde daha elle tutulur bir plan yapabilirsiniz! Kalbiniz için uygulayacağınız bu planı evde kolayca görebileceğiniz bir yere koyun! Kalp kontrollerinizi ihmal etmemeniz ve ilaçlarınızı düzenli kullanmaya özen göstermek gerekmektedir.

 
Anahtar Kelimeler:Aksaray, Eğitim, Araştırma, Hastanesi, Kardiyoloji, Uzmanlarından, Dr, Sinan, İn,
Kaynak / Editör

 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Sağlık Haberleri
DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK
İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ ATANDI
HEMŞERİMİZ SAĞLIK İL MÜDÜRÜ OLDU

HEMŞERİMİZ SAĞLIK İL MÜDÜRÜ OLDU
ORTOPEDİ DOKTORU ATANDI
DOKTORUMUZ ULUSLARARASI KONGREDE
KULAĞINDAN CANLI ÖRÜMCEK ÇIKTI
ÇOCUKLARDA ALERJİK HASTALIKLARA DİKKAT
Diğer Başlıklar

FEVZİ BAŞKAN YENİDEN SEÇİLDİ
SARIKARAMANLI KIZIMIZ TÜRKİYE 3.SÜ OLDU
KAYMAKAM BEY KARNE SEVİNCİ'NE ORTAK OLDU
İSPARTA'DA UÇAK DÜŞTÜ
BALCI AKSARAY YOLUNDA KAZA
HARUN SOLAK 3.KEZ BAŞKAN
MASA TENİSİ MÜSABAKALARI SONA ERDİ
UMRECİLER İÇİN PROGRAM DÜZENLENDİ.
CEMİYET BAŞKANINDAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI
SİNANDI GÖKKAYA ORTAOKULU NAMAĞLUP ŞAMPİYONU OLDU
Ulusal Gazeteler

Yazarlar
Oğuzhan Osmanoğlu
HÜSEYİN ALTINSOY
  Uzun süredir Aksaray siyasi günde...
Haluk Karatepe
ISLANMAK İSTİYORUM
Yagmur yağmıyor artık buralar da özgürce yağmura d...
Anket

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


  Çok Güzel235 Kişi (% 69 )
  İdare Eder35 Kişi (% 10 )
  Biraz Kötü66 Kişi (% 19 )

Toplam 336 Kişi

Hava Durumu ( Aksaray )
Bugün
0°°C - 2°°C
Perşembe
-5°°C - -3°°C
Cuma
-7°°C - -2°°C
Cumartesi
-6°°C - 1°°C
Namaz Vakitleri ( Aksaray )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:2207:4813:0315:4018:0519:25

24 Ocak 2018 Çarşamba
Röportajlar
Tarihte Bugün
661 - Hz.Ali (k.v.)'nin Kûfe Câmii'ndeki şehâdedi
1621 - Haliç'in donması
1965 -  Yirminci Yüzyıla Damgasını Vuran Churchill'in Ölümü.
1993 -  Gazeteci, Yazar Uğur Mumcu, Ankara'da Uğradığı Bombalı Suikast Sonucu Hayatını Kaybetti. Suikasti, İslami Kurtuluş Örgütü Üstlendi.
1994 -  TÜRKSAT 1A Haberleşme Uydusu, Fırlatma Füzesindeki Teknik Bir Arıza Nedeniyle Havada Patladı.
Kim Kimdir
Günün Sözü
İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyiniz.
(Hz. Muhammed)
Spor Toto Süper Lig

Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2017 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(175 Online) 0,23ms